ZADZWOŃ

735-858-555

Blog

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu prywatni detektywi w pewnych środowiskach wywoływali mieszane uczucia. Prawnicy nie byli przekonani co do efektów ich pracy i tego, czy może być ona przydatna na sali sądowej. Kojarzyła się ona z balansowaniem na granicy prawa, używaniem podsłuchów itd. 

Dziś jest jednak zupełnie inaczej. Adwokaci chętnie korzystają z pomocy detektywów zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych. Dlaczego? Profesjonalizm w połączeniu z technikami, wykorzystywanymi przez współczesnych detektywów sprawia, że zbierane przez nich dowody przyczyniają się do korzystnych rozstrzygnięć.

W jakich sprawach detektyw może współpracować z adwokatem?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w każdej, w której wiedza i umiejętności detektywa mogą się przydać. To na barkach adwokata spoczywa w takich sytuacjach konieczność podjęcia decyzji, czy dowody zebrane przez agencję detektywistyczną będą pomocne w danej sprawie.

Najczęściej prawnicy korzystają ze wsparcia detektywów w następujących sprawach:

  • Sprawach rozwodowych. Detektywi przeprowadzają zazwyczaj obserwacje i zbierają dowody potwierdzające niewierność małżonka lub innych przewinień, które wpłynęły na rozpad małżeństwa. Najczęściej są to zdjęcia i różnego rodzaju nagrania, które można wykorzystać w sądzie. Warto także zdawać sobie sprawę, że detektyw może występować na rozprawie w roli obiektywnego świadka. 
  • Sprawach majątkowych. Mogą być to postępowania dotyczące np. podziału spadku. Detektyw może zebrać dowody potwierdzające np. wydziedziczenie lub obrazujące określony stosunek zmarłego do jednej ze stron postępowania. 
  • Sprawach związanych z zadłużeniem. Pomoc prywatnego detektywa może być bardzo przydatna w postępowaniach egzekucyjnych. Może on np. zdobyć informacje dotyczące tego, kiedy dłużnik pozbył się majątku i na kogo zdecydował się on go przepisać. Umożliwia to złożenie skargi pauliańskiej.
  • Sprawach gospodarczych. Detektyw może przeprowadzić wywiad gospodarczy i zebrać dowody związane z prowadzeniem nieuczciwej konkurencji. 

Detektywi pomagają także w sprawach, gdzie kluczowe jest odnalezienie zaginionej czy ukrywającej się osoby, znalezienie świadków czy potrzebne są umiejętności z zakresu informatyki śledczej. 

Wartość dowodów zebranych przez prywatnego detektywa

Najważniejsze jest to, aby dowody zebrane przez detektywa zostały uznane przez sąd za wiarygodne. Nie mogą one zostać pozyskane w sposób naruszający dobro osobiste. Dowody w jakikolwiek sposób naruszające obowiązujące prawo czy takie, które mogą zostać uznane za nieobiektywne, z całą pewnością zostaną odrzucone przez sąd. 

W każdej sprawie są one oceniane indywidualnie. Sąd na podstawie własnego przekonania decyduje o ich przydatności i ważności. Kluczowe jest więc, aby zebrać je w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi zachowując przy tym pełen obiektywizm.

Warto także wiedzieć, że w polskim prawie nie ma osobnej kategorii zarezerwowanej dla dowodów zbieranych przez detektywów. Są one dopuszczane jako materiał dowodowy z dokumentu prywatnego, a owym dokumentem jest raport z przeprowadzonych czynności detektywistycznych.

Dobry detektyw nie będzie mieć jednak problemu z określeniem, czy zebrane przez niego dowody będą przydatne w danej sprawie. Powinien on także stwierdzić, czy potrzebny materiał dowodowy można zebrać legalnie, a także w sposób, który nie narusza bezpieczeństwa klienta.

Dlaczego warto postawić na współpracę detektywa i adwokata?

Doświadczenie i wiedza prawna adwokata są szalenie istotne. Te dwa czynniki nie wystarczą jednak, aby wygrywać wszystkie sprawy. Nawet genialny adwokat nie pomoże, jeżeli nie przedstawi w sądzie dowodów, które poświadczają wersję jego klienta. Właśnie w tym może pomóc detektyw i dlatego warto z tej pomocy skorzystać. 

Efekty pracy detektywa w wielu sytuacjach mogą zadecydować o wygraniu danej sprawy. W końcu odnajdywanie świadków czy zbieranie dowodów nie należy do obowiązków adwokata – to zajęcie dla profesjonalistów w tej kwestii, czyli detektywów. W praktyce sprawia to, że są oni skutecznym wsparciem dla stron w zdecydowanej większości spraw.

Jak wybrać wiarygodnego detektywa?

Detektywi pomagają swoim klientom w wielu różnych sytuacjach. Gdy w grę wchodzi jednak postępowanie sądowe, należy działać w sposób wyjątkowo przemyślany i profesjonalny. Tylko takie podejście pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty. 

Wybierając detektywa upewnij się więc, że:

  • Posiada on wszystkie uprawnienia wymagane przez polskie prawo, pisaliśmy o tym w osobnym artykule
  • Ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw.
  • Jest skuteczny, co potwierdzają opinie jego klientów.
  • Dysponuje wiedzą w zakresie prawa i wie, jak pozyskać materiał dowodowy akceptowany przez sąd. 

Szukasz doświadczonej agencji detektywistycznej? Możesz na nas liczyć – zapewniamy skuteczność i dyskrecję. Niejednokrotnie współpracowaliśmy z adwokatami, przyczyniając się do pozytywnych rozstrzygnięć przeróżnych spraw sądowych. Zapraszamy do kontaktu!

Dowody w sprawie rozwodowej
POPRZEDNI WPIS
INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.